Kapcsolat

Vas Vármegyei Szakképzési Centrum Kereskedelmi és Vendéglátó Technikum és Kollégium

Cím: 9700 Szombathely, Nagykar utca 1-3.
Telefon: +36 94 312 375
E-mail: iskola@keri-szhely.edu.hu




Diák mobilitás

2025-2026-os tanév

Erasmus+ szakmai gyakorlat Barcelonában:

2026. május 5. és 29. között Erasmus+ szakmai gyakorlaton vettem részt Spanyolországban, Barcelonában, az Aula Canal cukrász iskolában és cukrászműhelyben. Frissen végzett cukrászként hatalmas lehetőség volt számomra, hogy egy nemzetközi környezetben fejlesszem szakmai tudásomat, és betekintést nyerjek a spanyol cukrászat világába.

A gyakorlat során különböző desszertek, torták és sütemények készítésében vettem részt, miközben számos új technikát és munkafolyamatot sajátíthattam el. Különösen sokat tanultam a precíz munkavégzésről, a modern cukrászati eljárásokról és az esztétikus kivitelezés fontosságáról. A mindennapi munka során megtapasztalhattam, milyen magas szakmai színvonal és odafigyelés szükséges egy professzionális cukrászműhelyben. Az itt szerzett tapasztalatok megerősítettek abban, hogy a cukrászat az a szakma, amelyben hosszú távon szeretnék fejlődni és karriert építeni.

A szakmai gyakorlat mellett igyekeztem minél több inspirációt gyűjteni. Több neves cukrászdát és pékséget is felkerestem, köztük a híres Hofmann Pastisseria cukrászdát, valamint a modern szemléletű Magma Bakery Lab vegán pékséget. Különösen érdekes volt számomra megfigyelni a termékek prezentációját, az ízkombinációkat és a helyi cukrászati trendeket, amelyekből sok inspirációt merítettem a saját szakmai fejlődésemhez.

A szabadidős programok során számos híres barcelonai nevezetességet is megismerhettem. Meglátogattam a Sagrada Família-t, a Casa Batlló épületét, az Arc de Triomf diadalívet, valamint a Güell Parkot. Bejártam a hangulatos Gòt-negyed utcáit, megtekintettem a híres El Món Neix en Cada Besada mozaikfalat, és ellátogattam a nyüzsgő Mercat de la Boqueria piacra is.

Emellett részt vettem egy paella-főző tanfolyamon, ahol közelebbről megismerhettem a spanyol gasztronómiát. Pihentem a Barceloneta Beach tengerpartján, sétáltam a gyönyörű Parc de la Ciutadella parkban, meglátogattam az Aquàrium Barcelona látványos kiállításait, valamint megcsodáltam a Magic Fountain of Montjuïc esti zenélő szökőkútjának előadását.

Ez a négy hét szakmailag és emberileg is rendkívül sokat adott számomra. Fejlődött az önállóságom, az alkalmazkodóképességem és a szakmai látásmódom. Az Erasmus+ program segített abban, hogy cukrászként jobban megismerjem saját erősségeimet, ugyanakkor azt is felismerjem, mely területeken szeretnék még fejlődni a jövőben. A Barcelonában szerzett tapasztalatok és élmények hosszú távon is meghatározóak lesznek számomra, és további motivációt adnak ahhoz, hogy a cukrász szakmában folyamatosan képezzem magam és egyre magasabb szintre jussak.

Lakner Lizi 2/12. kc

 

 

2024-2025-ös tanév

Erasmus+ program Lipcsében

Projektszám: Erasmus+ 2024-1-HU01-KA121-VET-000207406

Turisztika és kereskedő szakos diákjaink 2025. június 1-28-ig Lipcsében teljesítették nyári gyakorlatukat. Az Erasmus diák mobilitási programnak köszönhetően 12 diákunk utazhatott Németországba.

A turisztikát tanuló fiatalok lipcsei szállodákban dolgoztak, míg a kereskedők a képzőhelyen tevékenykedtek kereskedelmi projekteken. A munkahelyeken támogató közeg fogadta a fiatalokat. Jól tudták hasznosítani az itthon elsajátított elméleti ismereteiket a gyakorlatban és sok új tudással, információval is gazdagodtak.

A munka mellett szabadidős programok is színesítették napjainkat. Jártunk a lipcsei Red Bull Arénában, a Bach Múzeumban és bekapcsolódhattunk az éppen Lipcsében zajló Leipziger Gothic Festival rendezvényeibe és a hétvégén Drezdát is felfedeztük.

A program résztvevői eljuthattak Berlinbe is, ahol rekord lépésszámot gyűjtöttek a hőségben.

A pályázat partnerintézménye, a lipcsei Vitalis Gut Wehlitz számtalan programot biztosított a hétköznapokra mind a diákok, mind a tanárok számára. Ennek köszönhetően a diákok már jártak a lipcsei népek csatája emlékműnél és a BMW gyár látogatóközpontjában is. Tanáraink Nietzsche szülőházát is meglátogatták, voltak Wittenbergben és Naumburgban is.

A résztvevők mindegyike egyetért abban, hogy a programban való részvétellel életre szóló élményekkel gazdagodtak.

 

Mobilitás Székelyföldön- Sepsiszentgyörgyön gyakorlatoztak tanulóink

Tizenkettő fős diák valamint négy pedagógust számláló delegációval vettünk részt a nemzetközi diákkapcsolatokat lebonyolító Eramus + programon Erdélyben. A technikus tanulóink szakmai irányultságukat tekintve vettek részt székelyföldi gyakorlaton, ahol a cukrászati és vendégtéri, azaz felszolgáló szakterületen képviselték iskolánkat, egyúttal nyertek betekintést a lokális gasztronómia világba.  A székelyföldi kultúra emblematikus részét képezi az egyetemes magyar gondolkodásnak, a páratlan természeti szépségek pedig elsőrangú desztinációvá emelik ezt a régiót.  Iskolánk számára a határontúli kapcsolatok fontos prioritást élveznek, illetve nem titkolt szándékunk, hogy tanulóink számára szeretnénk biztosítani a külhoni tapasztalatszerzést, elméleti tudásszerzésűk gyakorlati alkalmazását.


A mobilitás három héten keresztül zajlott,  a tanulók szálláshelye a Sepsiszentgyörgy melletti autentikus székely faluban, Árkoson volt. A gyakorlati munkavállalás a délelőtti és a kora délutáni órákban zajlott helyi vállalkozások keretében. Hat diákunk cukrászüzemegységben gyakorlatozott, szintén hat tanulónk pedig vendégtéri szaktechnikusi feladatait látta el sepsiszentgyörgyi gasztronómiai vállalkozásoknál. A program keretein belül a résztvevők komoly odafigyelést kaptak a szervezőktől,  illetve mindennapos ellátásban és a kulturális programokban is részesültek. Az ellátást büféreggeli, szendvicsebéd valamint meleg vacsora jelentette a magyar gasztronómia klasszikusaival. A hétvégék szervezett programok keretein belül zajlottak, így sor került az erdélyi koronaváros, Brassó látnivalóinak megtekintésére, valamint Románia elsőszámú turisztikai desztinációja, a Tölcsvári kastély meglátogatására is volt lehetősége lelkes tanulóinknak. A Déli-Kárpátok ölelte egykori szász város Karácsonyi vásárával, míg a Drakula kastélynak becézett vonzerő rejtélyességével hódított diákjaink körében. A csoportos programok közé tartozott a térség egyik, ha nem a legszebb természeti látnivalójának tartott vulkanikus krátertó, azaz a Szent Anna-tó megtekintése.
A székely kultúra megismerésére kiváló program volt a szállásadó házigazdánk által szervezett székely est,  mely egy autentikus vidéki tájházban valósult meg. Technikus diákjaink részletesen bővíthették tudásukat a sepsiszentgyörgyi Székely Múzeumban valamint a Vadászati Kiállításon is.  A sport iránt érdeklődő fiatalok fakultatív programokon megtekinthettek Csíkszereda jégkorong mérkőzést, valamint Sepsiszentgyörgy labdarúgó találkozót is.


A szokványostól eltérő, hosszabb, háromhetes mobilitás kiváló lehetőség volt az otthoni komfortzónából történő elinduláshoz, távoli utazásunk során megannyi szakmai és kulturális tapasztalattal gazdagodtunk. Diákjaink számukra idegen körülmények között is helytálltak és öregbítették iskolánk hírnevét. Intézményünk számára fontos ars poetica  kereskedelem, vendéglátás, turisztika területén dolgozó szakemberek képzése,  így igyekszünk támogatni diákjainkat gyakorlatokon és mobilitásokon való részvételen.

 

 

2023-24-es tanév

Szakmai gyakorlaton az idén két csoportban 12 – 12 diák kapott lehetőséget, hogy kipróbálják magukat külföldön két hetes turnusokban. Első csoportunk Mizda Csilla tanárnő vezetésével a turizmus-vendéglátás területén helyezkedett el Steyr-Linz környékén. A tavaszi idő kezdetével, a hosszabbodó napokat sok-sok programmal egészítette ki a tanárnő, hogy minél több szemszögből megismerjék Ausztria ezen csodás részével.

Második turnus Majorné Kellner Mónika tanárnő felügyelete alatt a kereskedelem ágazat különböző szektoraiban mutatta meg tudását. A sportbolttól a logisztikai központig számos munkahelyen gyakorolták választott szakmájukat és bár angolos csoportént érkeztek, a német kommunikációs készésgük is sokat erősödött.

Mindkét csoportunk sok-sok kirándulást szervezett, felfedezték a környék látnivalóit – állatkertet, botanikus kertet, világháborús történelmi emlékhelyeket.

Az Erasmus+ program kiemelkedő lehetőség iskolánk diákjai és oktatói számára, hogy az európai kultúrát mélyebben is megismerjék, nyelvi kommunikációs szintjük fejlődjön. Ezúton is köszönjük a Vas Vármegyei Szakképzés Centrum Erasmus+ projektirodájának segítő közreműködését és iskolánkban Tóbi Magdolna tanárnő lelkiismeretes és precíz munkáját!

Galéria


Vissza az előző oldalra!
Weboldalunk sütiket (cookie) használ működése folyamán annak érdekében, hogy a legjobb felhasználói élményt nyújthassa Önnek, valamint a látogatottság mérése céljából. A sütik használatát bármikor letilthatja! Erről bővebb információkat olvashat itt: Adatkezelési tájékoztatónk
Vas Vármegyei Szakképzési Centrum Kereskedelmi és Vendéglátó Technikum és Kollégium - Magyar